Ako se pitate kako to “šaka pirinča” može postati dovoljno svečano jelo dostojno praznične trpeze, onda ste na pravom mestu. Pirinač se vekovima sprema na različite načine, na svim kontinentima, pa ga možete pronaći u slatkim ili slanim varijantama, odnosno jednostavnim, i onim malo komplikovanijim varijantama. Rižoto ne zahteva posebne kulinarske veštine, ali uz par trikova, zablistaće svojim neodoljivim aromama i zanimljivom teksturom. U nastavku teksta ćemo Vam dati par saveta uz konkretan recept kako da napravite fantastičan praznični rižoto.
Šta je rižoto?
Pronaći ćete laike koji tvrde da je rižoto isto što i pilav, ali rižoto je jelo koje je nastalo na severu Italije. Pirinač je kroz istoriju, i putovanja istraživača i avanturista, na kraju pronašao svoj put čak do Apeninskog poluostrva, do doline reke Po, gde se i dan danas gaji i uživa poseban status zahvaljujući svom kvalitetu. Prvi Milanski rižoto se spominje početkom 1800. Pre se pirinač kuvao u običnoj vodi, a tada mu se, bar sudeći po prvom kuvaru iz 1809. godine dodaju puter, luk, kobasica, ali i šafran, začin koji su u to vreme često koristili Španci. Recept je evoulirao, menjao se, u skladu sa trendovima, pa je danas rižoto nimalo jednostavno jelo koje ubira pažnju gurmana. Za ukusan rižoto potrebni su birani sastojci, a ovaj put smo ih odabrali prenoseći Vam ovaj recept intenzivnih nota.
Priprema rižota
Počećemo od neophodnih sastojaka koji su prilagođeni našem podneblju. Za ovaj rižoto su Vam potrebni:
4 supene kašike maslaca odnosno putera
2 sitnije glavice ljubičastog luka
3 čena belog luka
Jedna i po šolja Arborio pirinča
Jedna i po kašičica morske soli
Dve kašičice crnog bibera
Pola kašičice čilija u prahu
Četvrtina šolje belog vina
Četiri šolje domaćeg bujona po želji
Šolja narendanog parmezana
2 dobro začinjene prodimljene domaće kobasice (kobasica ne sme biti skroz suva)
Malo paradajza sušenog na suncu
Malo rukole ili zelene salate
Začini po želji (odaberite bar jedan koji će rižotu dati distinktnu žutu nijansu, kao što su šafran ili kurkuma)
Pre početka samog procesa, bitno je da pirinač ne ispirate! Ispiranjem mu uklanjate delikatan sloj pa se kasnije, tokom pripreme, neće lepo zalepiti i činiti kompaktnu masu. Takođe, potrebno je meso kobasica izvaditi iz opne odnosno creva, i dobro usitniti. Na taj način će se postići dobra termička obrada, uz ravnomernu raspoređenost kroz ceo rižoto.
Na srednjoj temperaturi istopite puter i dodajte komadiće kobasice i pržite ih desetak minuta. Sitno iseckajte ljubičasti luk i dodajte kobasicama. Kada postane karamelast, dodajte fino izrendan beli luk ,i mešajte pola minuta. Sipajte pirinač i so, i mešajte pet minuta. Vreme je za začine! Usitnite ih uz pomoć tučka i avana, i sipajte u šerpu, dodajući i vino. Mešajte i kuvajte dok se vino ne upije, pa zatim dodajte bujon. Ukoliko želite, u ovom trenutku možete dodati i fino iseckan sušeni paradajz, ili ga možete dodati kasnije ako želite očuvaniju teksturu i aromu samog paradajza. Dodajte još malo putera i fino narendan parmezan, kog će istopiti toplota samog rižota. Nakon pet do deset minuta, rižoto je spreman za prebacivanje na tanjir, oblikovanje, i ukrašavanje listovima sveže rukole ili nekog drugog zeleniša.
Kao što je i sa testeninom slučaj, pirinač je skuvan kada je al dente, kada se ne raspada, ali nije ni previše tvrd kada ga gnječite kašikom. Dodatnu aromatičnost možete postići biranjem druge vrste sira, začinjenije kobasice ili bujona, ili dodavanjem nekog ljutog umaka.
Da li ste spremni za praznični rižoto?
Dovoljno je aromatičan da bude i glavno jelo, ili bar večera, ali ga možete poslužiti i kao prilog nekom jelu od crvenog mesa zbog komplementarnih aroma. Iako je belo vino korišćeno tokom same pripreme, verujemo da će se ovaj rižoto lepo slagati uz čašu dobro rashlađenog domaćeg vina pa će se na jednom mestu sresti delikatesi različitih podneblja. Uživajte u prazničnom rižotu!
Ostavite komentar