Ribu, nažalost, ne vole svi, a čak i oni koji je vole izbegavaju njeno prženje zbog intenzivnog mirisa. Međutim, pored toga što se može pripremati u rerni, riba je sjajan izbor i za okupljanje koje podrazumeva roštiljanje. Iako je retko prvi izbor, nutritivno je bogata, dok za vreme velikih vrućina može prijati i kao lakši obrok. Kombinujući je sa mediteranskim začinima priredićete sebi pravi letnji ugođaj. Ukoliko je do sad niste spremali na roštilju verovatno se pitate koliko je komplikovan ceo process, ali bez brige! U nastavku teksta sledi par saveta kako da izgrilujete ribu kao vrhunski roštilj majstor.
Bez čega je priprema nemoguća?
Pored onog najosnovnijeg, a to je roštiljska rešetka, idealna opcija je da posedujete roštilj dodatak za pečenje cele ribe, jer njegova konstrukcija onemogućava ribi da se raspadne, dok samo okretanje prilikom pečenja čini jednostavnijim. Međutim, šta ako nemate spomenuti dodatak? U tom slučaju ćete morati da pratite proces malo pažljivije, ali jednom kada se izveštite, znaćete kojoj vrsti ribe koliko vremena treba pa će Vam priprema preći u rutinu. Neku ribu nije potrebno okretati, ali deblji komadi će morati biti okrenuti, a za to će Vam poslužiti dve špatule. Kad ste raspalili vatru, vreme je za akciju!
Korak po korak
Da li imate na umu koju ribu ćete peći? Masnija riba poput lososa i tune je pogodnija za roštilj jer podrazumeva veću parčad, dok će koža lososa držati meso “na okupu”. Ukoliko se odlučite za druge vrste ribe onda će Vam aluminijuska folija pomoći da se riba ne raspadne odnosno propadne kroz rešetke. Uvek birajte svežu ribu! Zamrznuta riba je neretko puna vode, koja doprinosi lepljenju za rešetku. Jedan od koraka koji Vam moće otežati pripremu je mariniranje. Izbegavajte mariniranje jer ono omekšava ribu i čini je podložnijom raspadanju. Umesto toga, obe strane ribe premažite uljem i utrljajte svoje omiljene začine. Ako je riba deblja, onda na svaka 2,3 centimetra pravite zareze ne bi li ulje i začini bolje prodrli u meso.
Pre samog pečenja postarajte se da je roštilj odnosno njegova rešetka vrela. Ribu, kao i uostalom skoro sve na roštilju, nećete pripremati na otvorenoj vatri, ali visoka temperatura ubrzava i olakšava ceo proces. Pre stavljanja ribe na rešetku, uz pomoć roštiljskih hvataljki i natopljenog ubrusa nauljite celu rešetku maslinovim uljem. Nemojte je stavljati na rešetku direktno iz frižidera, neka bude na sobnoj temperaturi 5 do 10 minuta. Ribu postavite dijagonalno da biste dobili lepe roštiljske šare, a na ovaj način otežavate potencijalno propadanje. Ukoliko imate poklopac, poklopite ceo roštilj, ubrzaćete pripremu, a krajnji rezultat će biti sočniji. Deblji komadi će zahtevati okretanje koje je najbolje izvesti uz pomoć dve špatule (jednu ćete podvući pod ribu dok ćete drugom pridržavari parče sa gornje strane),dok ribu u foliji nije potrebno okretati.
Ribi je najčešće potrebno samo par minuta pečenja po strani, ali svaka 2, 3 centimetra zahtevaju bar 10 minuta pripreme. Pečenu ribu možete primetiti po promeni boje, ali ukoliko je riba nejednake debljine, moguće je da su najtanji delovi dobro pečeni, dok je sredini potrebno još malo vremena. To možete proveriti ubadanjem noža u najdeblji deo, ukoliko je nož i dalje vreo nakon par sekundi od njegovog vađenja, temperatura unutar ribe je dovoljno visoka već neko vreme, pa je i sama riba adekvatno termički obrađena. Takođe, dovoljno pečena riba će se lako odvajati od rešetke. Nakon skidanja sa roštilja, pustite je da “odmori” par minuta pre posluživanja.
Mariniranje pre pečenja, kao što je već spomenuto, nije poželjno, ali ukoliko to već odlučite da radite neka bude desetak minuta. Ribu uvek možete preliti prelivom napravljenim od limunovog soka i maslinovog ulja, u koji ste umešali biljne začine poput mirođije, peršuna i bosiljka, uz par sitno iseckanih čenova belog luka. Za one koji ne vole “jednostavan” ukus ribe, tu je i nota dima koja se moće postići ubacivanjem drvenih parčića među ugalj. Potrebno je paziti da ne počnu da gore odnosno da vatra ne zahvati ribu. Uvek koristite drvo koje je predviđeno za roštilj, kao i drvo koje ne daje previše intenzivnu aromu.
Sad je trenutak da zasučete rukave
Negde smo na polovini leta pa imate dovoljno vremena da upriličite sebi bar jedno grilovanje ribe. Uz grilovano povrće, svež limun, i čašu dobro rashlađenog belog vina, uživaćete u degustaciji ovog preukusnog obroka. Ovako pripremljena riba ima poseban šmek, pa se može svideti i onima koji je inače izbegavaju. Iako roštiljanje nije uvek dostupna opcija, sledeći put kad se odlučite za takav vid pripreme hrane ne zaboravite da ponesete i ribu. Uz savete kako da izgrilujete ribu kao vrhunski roštilj majstor ćete za čas posla usavršiti pripremu i uvrstiti pečenu ribu u svoj jelovnik.
Ostavite komentar